MODEL SLUNEČNÍ SOUSTAVY


Na jaře roku 2004 přišel nápad vytvořit v prostoru jinak nevyužívané stodoly obří model sluneční soustavy.

Bylo rozhodnuto, že model bude současně uměleckým dílem a současně bude v mezích možností realistický. Proto byl naplánován v měřítku 1:100 milonům pro vesmírná tělesa a 1:110 miliardám pro vzdálenosti mezi oběžnými drahami. K tomuto zdvojení měřítka bylo sáhnuto z praktických důvodů, aby mohla být zachována dostatečná velikost planet a současně se celý model vešel do daného prostoru. Pokud by měly vzdálenosti stejné měřítko jako planety, byla by délka modelu (poloměr oběžné dráhy Neptuna) asi 45 km.

Na projektu se podílelo různým dílem několik desítek lidí, mezi nimi i několik umělců. Výtvarně nejstylizovanější je planeta Země (dutá skořápka sestávající pouze z pevnin) a Jupiter (největší planeta osvětlená pomocí uvnitř umístěné UV lampy a fluorescenčního nátěru) Slunce je znázorněno pouze částí pláště vystupující ze stěny stodoly. Pokud by bylo celé, jeho průměr by činil 13,92 m.

Model je volně přístupný v objektu statku Peníkov a je možné ho zhlédnout kdykoliv samostatně. Instalace je doplněna informačními tabulemi o znázorněných vesmírných tělesech.

  
  
  

foto: Asi Petr, Matouš Bárta

Žádné komentáře: